Duży boom leasingowy
Gospodarka centralnie sterowana nigdy nie była czymś korzystnym dla rozwoju nowoczesnej gospodarki opartej na modelu wolnym rynku. Centralne sterowanie uniemożliwiało szansę na prowadzenie działalności przez przedsiębiorczych ludzi, niezwiązanych w jakikolwiek sposób ze strukturami partyjnymi. Z tej przyczyny w obrocie krajowym, a także międzynarodowym do końca lat 80-tych leasing nie był znaczącą rzeczą na rynku. W Polsce, w tym okresie leasing był stosowany głównie w budownictwie, jednak w bardzo niewielkim zakresie. Firmy inwestycyjno-montażowe, a także budowlane używały go głównie w stosunku do maszyn i urządzeń używanych w tych przedsiębiorstwach. W handlu zagranicznym leasingowane było głównie wykorzystywane dla przemysłu metalowego, tekstylnego jak również i przetwórstwa drewna, a także wszelkiego rodzaju owoców i warzyw. Obecnie czasy się zmieniły i leasing ma znacznie większe znaczenie. Obecnie ono stale rośnie, a także ułatwia przedsiębiorcom prowadzenie działalności z wykorzystaniem środków, na które nie mogliby sobie pozwolić bez tej formy finansowania.
Leasing międzynarodowy
Leasing dotyczy nie tylko obrotu krajowego, ale też międzynarodowego. Jest to od wielu lat przyczyną prowadzenia prac i konsultacji nad unifikowaniem prawa i regulacji dotyczących finansowania międzynarodowego. Prace prowadził Międzynarodowy Instytut Unifikacji Prawa Prywatnego. Uchwalił on w Rzymie konwencję na temat międzynarodowego leasingowania. Konferencja dyplomatyczna w Ottawie wprowadziła zmiany i poprawki do projektu, co skończyło się jego uchwaleniem dnia 28 maja 1988 roku.
Polska nie należy do stron tej Konwencji, ale uchwalone w niej zasady i postanowienia są niezwykle ważnym oparciem dla transakcji leasingu międzynarodowego.
Warunki zawierania umów leasingowych
- czas leasingu samochodu to zwykle okres pomiędzy 24, a nawet 80 miesięcy
- wkład początkowy może wynosić od zera do kilkudziesięciu procent
- leasing w różnych walutach – najczęściej PLN i EUR
- różne harmonogramy spłat
- możliwość finansowania nawet bardzo drogich sprzętów
- na leasing można brać także środki trwałe używane
- bardzo ograniczone formalności, dzięki czemu nawet nowa firma może z powodzeniem starać się o finansowanie
Jak widać, leasing nie trudno wziąć, dlatego każdy przedsiębiorca szukający sposobów na zewnętrzne sfinansowanie inwestycji powinien zastanowić się nad właśnie takim rozwiązaniem.