Ceramika na lakier – przed czym zabezpiecza?

Gdy samochód jest nowy, jego lakier jest lśniący i pozbawiony skaz. Niestety już po pierwszym roku użytkowania pojawiają się rozmaite zarysowania i odpryski, zwłaszcza gdy auto dużo jeździ w ruchu autostradowym. Czy możliwe jest utrzymanie powierzchni karoserii w idealnym stanie na dłuższy okres czasu? Okazuje się, że jak najbardziej. Trzeba tylko wykorzystać odpowiednie narzędzia do tego celu.

Powłoka ochronna

Jedną z najlepszych metod na zabezpieczenie lakieru samochodowego jest wykorzystanie specjalnych powłok ochronnych. Dzięki nim karoseria będzie wyglądać idealnie nawet przez 5 do 10 lat, zależnie od sposobu eksploatacji pojazdu. Jednym z najlepszych sposobów wykonywania takich powłok jest ceramika na lakier. Można ją nałożyć w sposób łatwy, a jednocześnie tworzy ona bardzo twardą i trwałą powłokę, która jest odporna na uderzenia kamieni, delikatne zarysowania i nie tylko. Przede wszystkim umożliwia zachowanie lakieru w idealnym stanie dzięki filtrowaniu promieniowania UV pochodzącego ze słońca. Dlatego też wyjątkowo mocno poleca się aplikację takiej powłoki osobom, które nie posiadają garażu i trzymają swoje auto na parkingu pod przysłowiową chmurką. Nie można też zapomnieć o jeszcze jednej kwestii, jaką jest ochrona przed żywicą z drzew, która potrafi doprowadzić do bardzo brzydkich i trudnych do usunięcia miejscowych odbarwień. Ich naprawa jest kosztowna, ponieważ wymaga ponownego lakierowania całego elementu.

Sposób aplikacji

Powłoki ceramiczne można aplikować samodzielnie, jednak zanim się do tego zabierzemy musimy mieć odpowiednie doświadczenie. Dobrze jest mieć jakiś element, na którym będzie można po prostu poćwiczyć. Możemy do tego celu wykorzystać starsze auto, na którym nam już nie zależy, bądź po prostu zakupić jakiś element samochodowy na złomowisku, np. błotnik. Jeśli jednak chcemy, by ceramika na lakier była nałożona w sposób profesjonalny, powinniśmy odwiedzić jeden z warsztatów, który oferuje takie usługi. Najlepiej szukać pod hasłem „auto-detailing”, ponieważ to tam możliwe jest wykonanie odświeżenia samochodu, a także aplikowanie różnego rodzaju powłok ochronnych, by utrzymać auto w idealnym stanie na lata. Warunkiem jest poddanie pojazdu takiemu zabiegowi jak najszybciej po kupnie, zanim pojawią się jakieś skazy. Nie znaczy to, że starszego auta nie można poddać zabezpieczeniu. Najpierw trzeba jednak usunąć korozję, a także wykonać poprawki lakiernicze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

two × 5 =